Vinski grad po prvi puta na Vinkovačkim jesenima

28. svibnja 2017.

Istinski ljubitelji vina doći će na svoje od 8. do 17. rujna, kada će u sklopu 52. Vinkovačkih jeseni izrasti još jedan gradić u Vinkovcima, ovoga puta vinski. Tvrtka Promo Cibalae, kao jedan od organizatora Vinkovačkih jeseni, prošle je godine uspostavila kontakt s tvrtkom Vinart iz Zagreba, koja sa svojim projektom Vinskog grada promiče kulturu pijenja vina.

„Na ovaj način željeli smo podsjetiti kako je Slavonija, osim po izvrsnim rakijama, poznata i po kvalitetnim vinima. Uz to, na ovaj način nastavljamo s tradicijom, odnosno uvođenjem barem jedne novine u svako novo izdanje Vinkovačkih jeseni. Ovim projektom širimo ponudu i obogaćujemo manifestaciju kvalitetnim programom, koji će biti predstavljen na novom prostoru i s novim vizurama. Nadamo se kako ćemo s Vinskim gradom privući još više posjetitelja, koji će biti zadovoljni ponudom kvalitetnih vina. Veselimo se novom projektu, kao i novom suradniku, tvrtki Vinart iz Zagreba“ – najavila je direktorica tvrtke Promo Cibalae, Mirjam Jukić.

O svom projektu više je rekao i direktor tvrtke Vinart, Saša Špiranec:

„Vinski grad je mini vinski festival namijenjen širokoj publici. Ne radi se o promenadnom kušanju u kojem ugostitelji biraju vina za svoju ponudu, već se radi o širokoj populaciji, gdje se vino plaća po čaši ili po boci.“

Špiranec je dobro poznat u vinskim krugovima. Između ostalog, kolumnist je Jutarnjeg lista, a do sada je izdao i četiri knjige o vinima, te snimao emisije s istom tematikom. Tvrtka Vinart dobro je upoznata s vinskom scenom, pa može raditi selekciju dobrih vinara iz Hrvatske i inozemstva.

„Trudimo se na naša događanja dovesti jedan presjek iz raznih vinskih regija. S nama na manifestaciju uvijek dolazi jedna reprezentacija kvalitete, jer ne nudimo bilo što, nego pravimo selekciju kvalitete“ – naglasio je Špiranec.

Vinski grad zasigurno će privući zanimanje vinoljubaca i na Vinkovačkim jesenima. Tome u prilog idu i uspjesi ovog projekta u Makarskoj, ali i na Špancirfestu u Varaždinu. Vinart je prisutan i u Hrvatskoj, ali i inozemstvu.

„Uz manifestaciju Vinski grad organiziramo i Vinart Grand Tasting. Radi se o promenadnom kušanju za struku i za sklapanje poslova. Pozivamo ugostitelje, trgovce, novinare i oni kušaju vina, pregovaraju i dogovaraju kupnju. Tamo bude i ljubitelja vina, ali dominantan je vinski posao. Osim toga radimo i sudjelujemo na manifestacijama i izvan Hrvatske, od kojih je zasigurno najveća VieVinum, koja se održava u Beču. Mi smo ogranak tog festivala na kojem predstavljamo selekciju vinara iz istočnog dijela Europe. Dakle svaki naš dan je priprema neke vinske manifestacije.“

Vinart radi puno više manifestacija za profesionalce, a Vinski grad je osmišljen za najširu populaciju. Projekt je pokrenut, jer su u Vinartu uvidjeli potrebu za ovakvim festivalom koji je nedostajao u Hrvatskoj.  Pokazao se kao pun pogodak kako za vinare, tako i za posjetitelje. Najbolji je primjer Makarska, gdje je prije više godina krenulo promenadno kušanje vina.

„Odaziv je bio izvrstan, no nakon nekog vremena ljudi su željeli nešto opušteniju manifestaciju. Glavna razlika između ove dvije vrste manifestacija je u tome što se na promenadnom kušanju plaća ulaznica, ali ne plaća se čaša vina, dok je u Vinskom gradu obrnuto, nema ulaznica, ali se plaća vino. Osmislili smo Vinski grad u tu svrhu i pokazao se kao pun pogodak. Vinari su zadovoljni prometom i zaradom, a posjetitelji mogu uživati u kvalitetnim vinima“ – na kraju je rekao Špiranec.

Iako se Vinkovačke jeseni održavaju u vrijeme berbe, prema mišljenju organizatora, kvalitete neće nedostajati. Prema Špiranecovim riječima, bit će to izazovan projekt, no kao i svaki do sada održan u organizaciji Vinarta, zasigurno će privući pažnju vinoljubaca, ali i znatiželjnih posjetitelja, koji žele iskusiti nešto novo i posebno u programu Vinkovačkih jeseni.

Šetnja Vinskim gradom