Jubilarne 50. Vinkovačke jeseni, složni su organizatori, bit će najveća manifestacija do sada. Jedno od događanja, koje ima najdulju tradiciju, a privlači i veliko zanimanje ljubitelja folklora, zasigurno je Državna smotra izvornog hrvatskog folklora. Iz samog naziva da se zaključiti koja je misao vodilja samog događanja, no više o tome nam je rekao voditelj Državne smotre folklora Vinkovačkih jeseni, Danijel Šota:
„U sklopu Vinkovačkih jeseni održava se najveća, najspektakularnija i najkvalitetnija smotra folklora, ne samo u Hrvatskoj, nego i gotovo u cijeloj Europi. Sva društva se tijekom godine prate na lokalnim i županijskim smotrama folklora, njihovi nastupi, promjene rukovodstva, putovanja i sve druge aktivnosti koje u završnoj odluci odlučuju o dolasku pojedine skupine u Vinkovce. U nekoliko županija potakli smo i osnivanje Zajednice KUD-ova, upravo u cilju objedinjavanja aktivnosti te uvažavanja odluka lokalnih stručnjaka folklorista, kako bi sa svog područja poslali zaista najbolju skupinu. Naravno, i osobno sudjelujem u radu tih komisija kako bih svjedočio o nepristranom radu i odlukama i time razinu kvalitete podigao na veću razinu.“
Prema Šotinim riječima, za jubilarno izdanje Vinkovačkih jeseni, pripreme su pri kraju, a ljubitelji folklora zasigurno će biti zadovoljni onim što će moći vidjeti 19. i 20. rujna.
„Ovogodišnju manifestaciju obilježit će izbor najboljih od najboljih u proteklih barem 10 godina. Dakle, nismo uzimali u obzir odluke lokalnih smotri ili smo usko surađivali u odluci, nego smo upravo u tom praćenju rada pojedinih skupina nagradili neke od njih pozivom na jubilarne 50. Vinkovačke jeseni. Ovim putem zahvaljujem se svima koji su svojim stručnim radom pratili, ocjenjivali, savjetovali i pomagali skupine u cijeloj Hrvatskoj i izvan nje, posebno spominjući našu dijasporu i Hrvatske skupine koje stoljećima žive u drugim državama.“
Šota je uvjeren kako će ova državna smotra zasigurno biti najbolja i najkvalitetnija do sada, prepuna bogatstva tradicijske kulture, pjesama i plesova, običaja i sviranja tradicijskih instrumenata.
„Ponosimo se sto se sve veći broj naših običaja nalazi na popisu svjetske nematerijalne baštine i stavlja pod zaštitu i naravno što najbolje od svega toga možemo čuti i vidjeti u Vinkovcima.“– rekao je na kraju Šota.