Svečanost otvorenja 52. Vinkovačkih jeseni u znaku Kovačićeve pjesme

5. September 2017.

Svečanost otvorenja 52. Vinkovačkih jeseni što će se u petak, 15. rujna odigrati na velikoj pozornici na Trgu bana Šokčevića, u znaku je pjesme Vladimira Kovačića, „Ex Slavonia“ u prijevodu „Iz Slavonije“, pa je to i moto i tema ovogodišnjeg svečanog otvorenja manifestacije. Kao i prijašnjih godina, scenarij je napisala profesorica Ana Cvenić koja objašnjava kako strukturu scenarija čini ditiramb ljepota slavonske ravnice iskazan pjesmom vinkovačkog pjesnika Vladimira Kovačića „Ex Slavonia“ i niz fragmenata kroz koje se priča o Slavoniji.

Usloženost scenarija s temom ‘Ex Slavonia’ teži slikanju života ljudi slavonske ravni nizanjem fragmenata, krokija, ozbiljnih i humornih i fino ironičnih i satiričnih i povijesnih. Svi dijelovi strukture scenarija moraju biti i ostati kao element cjeline u kojoj veliko značenje ima glazba. Temeljna je njezina uloga u zaokruživanju idilične zavičajne atmosfere, u prezentiranju folklornog kolorita i plesova. Dramski su dijelovi usloženi prema pričama Ivana Kozarca ‘Raspikuća’, ‘Stara rana’, Kod konjarskih vatara’, Slavonija’ i prema djelu ‘Let plavog konjogriza’ Antuna Lešića –Tunje. Čut će se cijela pjesma ‘Ex Slavonia’ , dio pjesme ‘Šokica’ Ante Jakšića te narodna pjesma ‘San’ koju je zabilježio Josip Lovretić“ – pojašnjava Ana Cvenić dodajući kako je čitav scenarij životna priča koja govori o važnim temama: ljubav, temelj bračne zajednice, Šokac, čovjek kojega su nekada „itali“ (bacali) po raznim zemljama i ratištima, o ljubavi prema zemlji, čiji se sinovi ponekad odriču njezine vrijednosti, teže lakšem i lagodnijem životu „u kojemu najveću vrijednost ima novac“.

To je i priča o mladima, kojima je na prvom mjestu po važnosti, ljubav i ljepota – djevojka koja hladi lice vodom iz bunara, simbol je zdravlja i ljubavne čežnje kao i neopterećenosti zbog straha pred neizvjesnoj budućnosti kojoj ne bi trebalo dopustiti da jako mijenja život slavonskog sela, da protjera iz njega ljepotu tradicije i folklora“ – zaključuje Ana Cvenić. Na sceni će biti i kazan za pečenje rakije oko kojega nastaje i teče priča.

U programu će sudjelovati 14 profesionalnih glumaca i četvero amatera, pjevat će Šima Jovanovac, Željko Piperković i Đeram, Stanko Šarić i Najbolji hrvatski tamburaši, četiri tenora – Đani Stipaničev, Marko Škugor, Marko Pecotić i Vladimir Garić, Ženska pjevačka skupina „Rokovčani“ i mnogi drugi.