Posljednjeg dana 52. Vinkovačkih jeseni održan je prema mnogima najsvečaniji dio manifestacije, Veliki mimohod. Ove godine ulicama i trgovima grada prošetalo je gotovo 4000 sudionika iz Hrvatske i dijaspore. Iako ove godine prognoza vremena nije išla na ruku organizatorima i sudionicima, Mimohod je ipak održan, a veliki broj okupljenih gledatelja znalo je pljeskom nagraditi napore sudionika, koji su se za ovaj događaj pripremali punih godinu dana.
U ime domaćina okupljenim sudionicima i posjetiteljjima obratio se vinkovački gradonačelnik i predsjednik Organizacijskog odbora 52. Vinkovačkih jeseni, Ivan Bosančić:
„Najveći pozdrav upućujem svima vama koji ste došli iz cijele Hrvatske, ali i iz dijaspore da uveličate naše Jeseni s ciljem očuvanja naše hrvatske tradicije i svega onoga što smo primili u zalog od naših predaka. Naša obveza je da na ovaj način uputimo naše mlade kako se cijeni i voli Domovina. Uživajte u Vinkovcima, osjećajte se kao kod kuće i ovu krunu naše manifestacije doživite onako kako treba, punog i ponosnog srca“
I 52. Vinkovačke jeseni održavaju se pod visokim pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske Kolinde Grabar-Kitarović, koja je također nazočila Mimohodu i koja je prigodnim riječima označila njegov početak:
„Posebna mi je čast i zadovoljstvo biti danas s vama. Drago mi je da prvi puta kao Predsjednica sudjelujem u Svečanom mimohodu i posebna mi je čast biti pokroviteljicom Vinkovačkih jeseni. Ovo je iznimna kulturna svečanost, koja je toliko godina čuvala hrvatski jezik, kulturu i narodne običaje. Zato držim da osmišljenom državnom politikom moramo podržavati, kako Vinkovačke jeseni tako i druge kulturne manifestacije koje čuvaju hrvatsko folklorno i nacionalno naslijeđe. Ovo je najveća manifestacija hrvatskog folklora ovakve vrste u Europi i nadam se da ćete u godinama koje dolaze uspješno organizirati Vinkovačke jeseni i nastaviti ovu tradiciju i kulturu“
Na čelu mimohoda je bila vinkovačka Limena glazba i mažoretkinje, slijedile su zastave i grbovi, a potom hrvatske povijesne postrojbe i udruge. Za njima su hodile 74 folklorne skupine koje su se potrudile i odjenule svoje najljepše nošnje. Bilo je tu folkloraša iz svih regija Hrvatske – od Srijema do Dubrovačkih gornjih sela ali i folklorne skupine iz inozemstva, gdje naši ljudi njeguju naslijeđe iz starine svoga mjesta i zavičaja. Nakon KUD-ova uslijedilo je 30 konjanika i isto toliko zaprega.
Nakon mimohoda, u najveće kolo uhvatilo se gotovo 4.000 folkloraša i nekoliko tisuća posjetitelja, među njima i Predsjednica Grabar-Kitarović, koji su zaplesali duž rute Svečanog mimohoda, ali plesalo se i u Slavonskom sokaku. Izmiješali su se u Kolu sudionici i posjetitelji, a to je ujedno bila i najbolja slika zajedništvo hrvatskog naroda koji zna cijeniti i čuvati naslijeđe.