Ususret svečanom otvorenju 56. Vinkovačkih jeseni: Kapa je za Šokca uvijek bila svetinja

12. kolovoza 2021.

Iako je do svečanosti otvorenja Vinkovačkih jeseni ostalo malo više od mjesec dana, organizacijska ekipa odrađuje posljednje detalje. Slavonski glumci, KUD-ovi, solisti i tamburaški sastavi spremni su zakoračiti na glavnu pozornicu u srcu Vinkovaca, a svi oni uklopit će se 17. rujna u ovogodišnju temu u čijem je središtu – šokačka kapa.

Pred vratima su 56. Vinkovačke jeseni. Svi dogovori davno su postignuti, bruse se sada i oni najsitniji detalji, a kako je u veljači već sve bilo na papiru, organizacijska ekipa imala je dovoljno vremena pripremiti spektakl kakav ova manifestacija tradicijske kulture i zaslužuje. Posebno jer se ove godine vraća u svoje desetodnevno izdanje. Da je manje-više sve spremno potvrdio je i Marko Sabljaković koji već drugu godinu drži redateljsku palicu svečanog otvorenja. Ovogodišnja tema posvećena je tematskom stihu starovjerskog svatovca “Ide dika, kapu najerio” zabilježenog u Starim Mikanovcima dvadesetih godina prošloga stoljeća, a koji se izvodio do pedesetih godina.

“Ono donosi prikaz nekadašnjeg života kada je ulicama grada Vinkovaca bujao život isprepleten građanstvom, pripadnicima takozvanog visokog društva, ali i starosjediocima, šokačkim življem. Scenarij će prožeti sve spomenute pripadnike društva 20-ih godina prošlog stoljeća kada malena varoš Vinkovci dobiva službeni status grada”, pojašnjava Sabljaković dodavši kako će otvorenje posebno biti osvježeno inovacijama: “Bit će tu niz događaja, poput vinkovačkog crkvenog goda na dan Svetog Ivana Nepomuka, prikaza djevojačkih ophoda Otočkih kraljica, polaganje kamena temeljca za izgradnju Hrvatskog doma u Vinkovcima, potom i njegovo svečano otvorenje u rujnu 1923. godine kada je na vinkovačkim ulicama organiziran Cvjetni korzo”.

Tema večeri bit će usko vezana uz šokačku kapu koja slikovito simbolizira muškarca i njegov najznačajniji odjevni predmet. Šokcu je kapa svetinja. Ona, osim što čuva glavu, skida se u samo za to određenim prigodama. Može poniziti i uvrijediti te nanijeti veliku sramotu, navodi redatelj. Šokac i njegova kapa bit će prikazana u sedam epizodnih scena, koje će širem gledateljstvu zorno dočarati već dobro uigrana ekipa – od mladih vinkovačkih glumaca i glumačke postave vinkovačkog Gradskog kazališta do glumaca HNK-a iz Osijeka i nekoliko zagrebačkih glumaca. Zanimljiv ansambl koji će, vjerujemo, iznjedriti i odigrati sjajne uloge na svečanom otvorenju i na daskama koje život znače 17. rujna pronijeti ime Vinkovaca i ove manifestacije. Na radost svih, osobito građana ovoga grada.

Na glavnoj pozornici tog petka naći će se KUD “Šokadija” iz Starih Mikanovaca, Hrvatsko seljačko kulturno prosvjetno društvo “Seljačka sloga” iz Nuštra, KUD “Josip Lovretić” iz Otoka, Hrvatsko kulturno glazbeno društvo “Dunav” iz Vukovara, Hrvatsko kulturno umjetničko društvo “Osijek 1862”, solisti i tamburaški sastavi. Uz brojne spomenute aktere, zbivanja na pozornici posebno će začiniti došljakinja u gradu, mlada ‘gospojica’ kako je šokački puk nazivao učiteljicu onog vremena. Intrigu pojačava povratak 30-godišnjeg šumara lugara u rodni mu grad.

Važno je još pojasniti kako su na ovom našem području Šokci nosili kapu, a gospoda šešir. Naime, pokrivalom za glavu u domaćem govoru Starih Mikanovaca i našeg kraja koristila se riječ kapa, nikako šešir. Nikada na ovim našim prostorima Šokci nisu koristili izraz šešir – njega su nosila gospoda i šešir je bio gospodski modni dodatak, a Šokci su nosili samo i jedino kapu u svim prigodama.